Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Zapalenie powiek

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Zapalenie powiek jest jedną z chorób okolic oczu. Skóra na powiekach jest bardzo delikatna- narażona jest przez to na różnego rodzaju obrzęki. Zapalenie powiek może objawiać się na wiele sposobów na przykład jako przekrwienie powieki lub jej obrzęk. Może obejmować całą jej powierzchnię, lub tylko jej część. Zasadniczo stosuje się zasadę, iż w przypadku stanów zapalnych stosuje się jedynie leczenie zachowawcze (nie ma potrzeby stosowania leczenia chirurgicznego).

Przewlekłe zapalenie powiek, a szczególnie jej brzegów, może być związane z zakażeniem gronkowcem. Objawia się wtedy przekrwieniem, wypadaniem rzęs oraz powstawaniem niewielkich blizn na powierzchni powieki. Zwykle pomaga w tym przypadku przemywanie powiek (chociażby szamponem dla dzieci) lub specjalna maść z antybiotykiem. Podobne leczenie stosuje się w przypadku łojotokowego zapalenia.

Stanom zapalnym powiek towarzyszy często osłabiona i obniżona odporność organizmu. Na przykład jęczmień (stan zapalny, za który odpowiedzialny jest gronkowiec) pojawia się często właśnie w sytuacjach takiego osłabienia. Występują dwie odmiany tego schorzenia: jęczmień zewnętrzny i wewnętrzny. Ten zewnętrzny jest mniej kłopotliwy- leczenie polega głównie na stosowaniu okładów oraz maści z antybiotykiem. Natomiast w przypadku jęczmienia wewnętrznego, objawiającego się ropieniem i bolesnością powieki, czeka się na samoistne ustąpienie schorzenia. Niestety, czasami następują powikłania, mogące nawet doprowadzić do zapalenia całego oczodołu.

Innym popularnym stanem zapalnym powieki jest gradówka. Podobna jest ona w swojej postaci do jęczmienia- często zdarza się nawet, iż jęczmień się w nią przekształca. Leczy się ją podobnie- okładami i maścią z odpowiednim antybiotykiem.

Zasadniczo choroby spowodowane stanem zapalnym powiek nie stwarzają jakiegoś wielkiego zagrożenia dla naszego organizmu. Jednak takie schorzenia są bardzo kłopotliwe dla samego poszkodowanego. Przyczyn zapalenia brzegów powiek może być naprawdę wiele. Wystarczy pracować w warunkach ciągłego zakurzenia czy zapylenia i zapalenie powiek gotowe. Choroba ta ma również podłoże alergiczne- stąd tylu alergików z zaczerwienionymi przez cały rok oczami. Dlatego też, pracując w nieodpowiednich warunkach, należy stosować odpowiednie okulary ochronne i po prostu dbać o powieki. W końcu to właśnie one chronią nasze oczy.

  

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.