Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Uzależnienia

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Leczenie uzależnień - Żyjemy w społeczeństwie, w którym coraz częściej sięga się po substancje psychoaktywne. Ludzkość od zarania cywilizacji eksperymentuje z narkotykami ze względu na ich działania lecznicze oraz dla zabawy. Wielu ludzi sięga po narkotyki po to, by zrekompensować sobie coś, czego im brakuje w życiu, albo żeby pozbyć się bólu, strachu czy problemów, które wydają się zbyt trudne by sobie z nimi radzić.

Narkomania, podobnie jak i alkoholizm, jest w pewnym sensie nieuleczalna, ponieważ osoba uzależniona traci naturalną biologiczną barierę odporności na środki uzależniające, stąd jedynym ratunkiem jest całkowita abstynencja zachowywana do końca życia.

Cele terapii powinny być formułowane adekwatnie do uszkodzonych przez środki psychoaktywne sfer życia: w sferze somatycznej jest to uniezależnienie od środków odurzających i zwalczanie powikłań spowodowanych ich zażywaniem (przywrócenie zdrowia fizycznego), natomiast w sferze psychiki i kontaktów międzyludzkich - eliminacja przyczyn uzależnienia oraz ukształtowanie dojrzałej osobowości, pozwalającej samodzielnie radzić sobie z trudami życia bez uciekania się do pomocy narkotyku czy alkoholu.

Skuteczna walka z nałogiem może odbywać się tylko w centrum leczenia uzależnień. W pierwszej fazie leczenia przeprowadza się tak zwaną detoksykację. Następnie pod fachowym okiem wykwalifikowanego specjalisty prowadzona jest terapia uzależnień. Jednak należy pamiętać, iż terapia zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy osoba uzależniona sama będzie chciała zerwać z nałogiem.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa