Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Opryszczka narządów płciowych

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna, która przenoszona jest drogą płciową. Do zarażenia dochodzi zatem poprzez kontakt seksualny z osobą, która jest nosicielem tej choroby. Zarazić się nią można również poprzez używanie tych samych przyrządów toaletowych co osoba nią zainfekowana. Może przebiegać w sposób zupełnie bezobjawowy lub ostry. Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży z racji realnego zagrożenia zakażeniem płodu i powikłaniami w jego późniejszym rozwoju.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już kilka lub kilkanaście dni po zakażeniu. Zmiany, świadczące o tej chorobie, pojawiają się na skórze narządów płciowych i ich błonach śluzowych. Ich pojawieniu się towarzyszy zwykle swędzenie oraz pieczenie. Pojawia się również drażniące uczucie napięcia skóry. Po pewnym czasie zmiany przyjmują postać bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem. Pęcherzyki te z czasem pękają, wylewając zawarty w sobie płyn. Zmiany znikają- nie znika jednak wirus za nie odpowiedzialny. Choroba przechodzi jedynie w stan uśpienia. Może uaktywnić się przy okazji najzwyklejszego osłabienia organizmu czy obniżenia poziomu odporności.

Lekarz dokonuje rozpoznania opryszczki narządów płciowych zarówno na podstawie jej widocznych objawów, jak również informacji o prowadzonym życiu seksualnym. Zdobytą wiedzę potwierdza badaniem fizykalnym. W trakcie leczenia stosuje się miejscowe leki o charakterze osuszającym i odkażającym oraz doustne leki przeciwwirusowe.

By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, zarażeni nią pacjenci powinni powstrzymywać się od stosunków seksualnych. Powinni również uświadomić swoich partnerów o możliwości zainfekowania, a najlepiej- namówić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia kompletu badań.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.