Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Dna moczanowa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Dna moczanowa inaczej nazywana artretyzmem lub skazą moczanową jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się podwyższonym poziomem kwasu moczowego w krwii.

Prawidłowy poziom kwasu moczowego dla kobiety wynosi 6 mg/dl, a dla mężczyzny 7 mg/dl. Z hiperurykemią (czyli jego zbyt wysokim poziomem w surowicy) mamy do czynienia gdy poziom przekracza 7mg/dl i u takiej osoby występuje ryzyko zachorowania na dnę moczanową.

Kwas moczowy jest ostatnim produktem przemiany puryn w organizmie człowieka. Hiperurykemia jest efektem nadprodukcji kwasu moczowego lub upośledzonego wydalania tego kwasu z moczem.

Pierwszym objawem dny moczanowej jest ostry atak bólu jednego lub kilku stawów i w tym przypadku mamy do czynienia z drugą faza przebiegu choroby.

Etapy przebiegu choroby:
1. bezobjawowa hiperurykemia - trwa 20-30 lat, zanim ujawni się ostrym bólem.
2. ostre zapalenie stawów - dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Występuje po raz pierwszy między czterdziestym a szejściesiatym rokiem życia.
3 . napady choroby i okresy międzynapadowe -  towarzyszą im   objawy ogólne - podwyższona temperatura, dreszcze, uczucie rozbicia, kołatanie serca. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższoną liczbę krwinek białych w rozmazie krwi obwodowej.
4. przewlekłe zapalenie stawów - powstają nadżerki na stawach, w kaletkach stawowych i pochewkach ścięgnistych tworzą się złogi moczanowe.

Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na opanowaniu ostrego stanu zapalnego lekami przeciwzapalnymi. Następnie stosuje się  zapobieganie nawrotom ostrych napadów dny oraz profilaktykę odkładania się złogów moczanowych i uzyskanie wchłonięcia się złogów już powstałych.Konieczne jest także leczenie innych schorzeń towarzyszących dnie, współuczestniczących w rozwoju powikłań nerkowych.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa