Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Cysta naskórkowa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Cysta naskórkowa (torbiel łojowa) to choroba, którą potocznie nazywamy kaszakiem. Cysta to guz, który rośnie powoli w obrębie skóry. Jest guzem łagodnym, o charakterze torbieli, który wypełniony jest masą łojową i rogową. Cysta naskórkowa może również zawierać elementy mieszków włosowych. Zmiany te pojawiają się zwykle na twarzy, karku, oraz na skórze głowy.
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje cyst: kaszaki oraz prosaki (drobne, powierzchowne torbiele, zlokalizowane w obrębie twarzy lub moszny).

Cysty po pewnym czasie powiększają się i zmieniają barwę białą lub żółtawą. Pojawieniu się cysty nie towarzyszy uczucie bolesności ani żaden fizyczny dyskomfort. Dopiero przy powtórnym zakażeniu cysty stają się bolesne i zaczerwienione- jej zawartość może sączyć się na zewnątrz.

Najlepiej udać się do lekarza od razu po pojawieniu się cysty. Nie każda bowiem nadaje się do samodzielnego usunięcia. Należy regularnie robić peelling, gdyż większość zmian może zostać usuniętych w trakcie codziennego, dokładnego mycia twarzy (cysty tworzą się w porach o zatkanym ujściu). Niektóre cysty można likwidować poprzez ich nakłucie oraz wyciśnięcie. Jednak większość przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Lekarz nacina zmianę za pomocą skalpela, lub wręcz wycina zmianę w całości. Możliwe jest również wymrożenie zmiany, oraz uszkodzonych tkanek, które po pewnym czasie ubumierają i samoistnie odpadają. Usunięcie cysty naskórkowej zapobiega nawrotom choroby.

Torbiel łojowa jest niczym innym, jak łagodnym nowotworem skóry. Występuje przeważnie u ludzi młodych, którzy chorują na aktywny trądzik. Zmiany zlokalizowane bywają zwykle w skórze właściwej- wypychając nad sobą naskórek, stają się napięte i twarde. Zdarzają się przypadki, gdy choroba ta dotyka starszych.
 

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.