Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Bielactwo

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Bielactwo jest chorobą objawiającą się brakiem pigmentu w skórze, czyli organizm nie wytwarza barwnika warunkującego kolor skóry, a także włosów i tęczówek oczu. Osoby chore na bielactwo mają jasny odcień skóry, czasami również białe włosy, a także brwi i rzęsy.

Dziecko które rodzi się z wrodzonym bielactwem jest różowawe, gdyż naczynia krwionośne prześwitują przez skórę, również tęczówka oka jest czerwona, (spowodowane jest także przez  prześwitywanie naczyń krwionośnych).

Bielactwo (zamiennie albinizm) jest chorobą genetyczną. Osoby nią dotknięte są bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Ich skóra bardzo szybko reaguje stanami zapalnymi na obecność promieniowania UV. Występują na niej pęcherze i różnego rodzaju zrogowacenia.

Niestety, bielactwo wrodzone  nie jest uleczalne. Można przeprowadzać różnego rodzaju terapie, zmniejszające jego uciążliwość. Stosowane są leki oraz naświetlania promieniami, a także przeszczepy fragmentów naskórka celem repigmentacji lub całkowite (farmakologiczne) pozbycie się pigmentu.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa