Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Atopowe zapalenie skóry

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem zaliczanym do chorób atopowych (atopia, czyli uwarunkowana genetycznie skłonność organizmu do nadmiernej reakcji organizmu na działanie czynników zewnętrznych). Inaczej bywa nazywane egzemą atopową. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem dermatologicznym. Jego przyczynami zwykle są reakcje alergiczne.

   Atopowe zapalenie skóry może dotknąć nawet noworodka. Choroba u pacjentów przebiega z różnym nasileniem- objawy najczęściej umiejscawiają się na twarzy, szyi, kończynach (łokcie, kolana). AZS objawia się świądem, zaczerwienieniem się skóry, a nawet jej łuszczeniem. Skóra, na której pojawiło się zapalenie, staje się bardzo sucha i zaczyna pękać. Tworzą się na niej strupy, z których sączy się wydzielina. Trwałe zmiany skórne, które powstały w wyniku AZS, szczególnie na twarzy czy dłoniach, często stają się przyczyną „oszpecenia” pacjenta.

   Nie wynaleziono do tej pory leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie atopowego zapalenia skóry. Jest jednak kilka sposobów na to, by to schorzenie nie było dla pacjentów tak bardzo uciążliwe. Odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry (poprzez specjalne substancje nawilżające- emolienty) może zmniejszyć objawy powodujące swędzenie i lepiej natłuścić skórę. Ponadto lekarze zalecają podawanie środków o charakterze przeciwgrzybicznym, by zmniejszyć ryzyko występowania infekcji bakteryjnych, spowodowanych rozdrapywaniem zmian skórnych.

   W przypadku występowania AZS ważne jest, by w miarę możliwości unikać czynników, które zaostrzają objawy tej choroby. Należy zatem unikać zakładania tkanin syntetycznych, dymu papierosowego, zwierząt (szczególnie psów i kotów, których obecność jest najczęstszą przyczyną alergii) oraz stosowania detergentów. Należy dbać o czystość w naszym najbliższym otoczeniu.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.