Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Anoreksja

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny jest choroba u której podstaw leżą problemy psychospołeczne, takie jak nie spełnienie wymogów co do własnego wyglądu, oczekiwań otoczenia oraz anormalny sposób postrzegania własnego ciała. Z tych właśnie przyczyn powstają problemy ze spożywaniem pokarmu (a nawet jadłowstrętem) nie mające podstaw fizjologicznych.

Najczęściej występującą formą anoreksji jest anoreksja mentalna pojawiająca się w wieku dorastania, dotyka ona głównie dziewcząt które zazwyczaj za młodu zostały rozpieszczone, a teraz chcą zdominować najbliższe otoczenie. Anoreksję stwierdzamy w momencie gdy na skutek nie przyjmowania pokarmu lub przyjmowania jego zbyt małych ilości, ciężar ciała chorego spada poniżej wagi minimalnej dla danego wieku i wzrostu a osoba chora twierdzi, że czuje się dobrze i że nie powinna jeść więcej ponieważ jest zbyt gruba (mimo, iż ma już wychudzony i wyniszczony organizm).

Objawy fizyczne anoreksji: zimne dłonie, zaparcie, bóle głowy, anemia, obrzęk stóp lub/i dłoni, wypadanie włosów, sucha skóra, bezsenność, krótki oddech, niskie ciśnienie krwi, wyniszczenie organizmu.

Leczenie anoreksji w głównej mierze polega na psychoterapiach w izolacji od bliskich, pomagająca m.in. na uczeniu zmian w dotychczasowym odżywianiu.
Dzięki coraz lepszym zrozumieniu choroby przez lekarzy specjalistów ilość przypadków których nie udaje się wyleczyć ciągle spada (w roku 2004 było to około 10%), jednakże nadal tylko jedna trzecia pacjentów dotkniętych anoreksją po skończonej terapii wraca do normalnego funkcjonowania i jest w pełni zdrowa psychicznie jak i fizycznie.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa