Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Trądzik różowaty

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Trądzik różowaty to choroba pojawiająca się szczególnie między 30 a 50 rokiem życia, najczęściej u osób o jasnej karnacji skóry. Częściej chorują na niego kobiety, jednak u mężczyzn choroba ta przebiega dużo ciężej. Objawy widoczne są na twarzy- szczególnie w okolicach nosa i na policzkach. Występują w postaci nawracającego się rumienia, wysiewu krostek i grudek oraz przerostu gruczołów łojowych. Często też pojawia się sinoczerwone zabarwienie nosa (u mężczyzn może dojść nawet do przerostu guzowatego nosa).

Nieznane są bezpośrednie przyczyny występowania tego schorzenia- zaliczane jest do chorób skóry, związanych z nerwicą naczynioworuchową skóry twarzy. Jednak wśród czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby, można wymienić: nadciśnienie tętnicze, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia naczyniowe (czerwienienie się skóry z byle powodu), zaburzenia związane z układem pokarmowym, alergie, nerwowy tryb życia, itp.

Leczenie to przede wszystkim miejscowe stosowanie preparatów w postaci żeli lub kremów, które zawierają metronidazol oraz antybiotyk. Przy występowaniu rumienia stosuje się preparaty łagodzące, które zmniejszają podrażnienia skóry. Ponadto- w miarę możliwości- należy wyeliminować czynniki, które stały się przyczyną tego schorzenia. Dodatkowo można stosować zabiegi zamykające rozszerzone naczynia krwionośne oraz zaleca się przyjmowanie witamin PP i B2. Trądzik różowaty nie zawsze da się wyleczyć.

Pewne czynniki mogą wpływać na zaostrzenie objawów trądziku różowatego, a nawet na jego nawrót po uprzednim wyleczeniu. Wśród nich należy wyróżnić: gorące kąpiele, gwałtowne zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne, używki, leki, nieodpowiednia pielęgnacja cery, nieodpowiednie kosmetyki, stres, itp.

 
 








 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.