Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Marskość wątroby

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Marskość wątroby to przewlekłe uszkodzenie wątroby o różnej przyczynie, charakteryzujące się wieloma zamianami morfologicznymi. Zazwyczaj proces marskiej przebudowy wątroby rozpoczyna się od pojawienia się ubytku w czynnym miąższu i zastąpieniem go tkanką łączną. Zniszczenie komórek wątrobowych to najczęściej następstwo działania czynników zakaźnych lub chemicznych, i występuje zwykle w całym narządzie, ale o różnym natężeniu zmian w poszczególnych elementach budowy, w tzw. zrazikach. W nie uszkodzonych zrazikach lub w zdrowych częściach zmienionych zrazików dochodzi do regeneracji zniszczonych komórek wątrobowych. Jednak odbudowa miąższu następuje w sposób niepodporządkowany precyzyjnym zasadom architektury zdrowej wątroby, co pozwala rozpoznać marskość. Następna zmianą morfologiczną cechującą marskość wątroby są zaburzenia unaczynienia narządu. Guzki regeneracyjne oraz tkanka łączna uciskają naczynia krwionośne utrudniając wewnątrzwątrobowy przepływ krwi. Powstają też nowe, nieprawidłowe połączenia naczyniowe. Powyższe zaburzenia w ukrwieniu wątroby dodatkowo zmniejszają jej wydolność metaboliczną.

   Objawy choroby są zależne od stopnia zniszczenia czynnego miąższu oraz od rozmiarów i tempa przebudowy marskiej. Przebieg marskości wątroby może być zupełnie bezobjawowy lub dawać bogaty zespół objawów, aż do cech niewydolności wątroby i nadciśnienia wrotnego.

   Przyczyny. Choroba nie rozwija się w zdrowym narządzie. Poprzedzają ją zawsze różne formy zapalenia, często ostre zapalenie przechodzi w zapalenie przewlekle, a to w końcu w marskość. Najczęstsze przyczyny choroby to: nadużywanie alkoholu (marskość alkoholowa), zakażenie wirusami zapalenia wątroby B lub nie-A, nie-B (marskość pozapalna), przewlekle utrudnienia odpływu żółci (marskość żółciowa), niektóre leki, dziedziczne zaburzenia metaboliczne oraz wrodzone nieprawidłowości immunologiczne. U niektórych chorych nie udaje się odkryć czynnika etiologicznego. Takie przypadki nazywa się marskością kryptogenną.

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.