Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Kłykciny Kończyste

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Kłykciny kończyste nazywane bywają inaczej brodawkami wenerycznymi lub płciowymi. Jest to schorzenie należące do grupy chorób, które wywoływane są przez wirus HPV (wirusy brodawczaka ludzkiego) o odmianie nie objętej wysokim typem ryzyka.

Kłykciny kończyste są zmianami, które nie odróżniają się zbytnio swoim kolorem od koloru naszego ciała, pojawiają się najczęściej na naszych zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicach odbytu- zwykle nie wywołują bólu ani swędzenia. Rzadko kiedy zmiany pojawiają się wewnątrz (na przykład na szyjce macicy czy w pochwie).

Kłykciny kończyste pojawiają się kilka tygodni od momentu kontaktu seksualnego z osobą zakażoną wirusem. Dotykają przeważnie u młodych dorosłych- zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Rozpoznaje się ja po ich charakterystycznym wyglądzie, jednak dla całkowitej pewności lekarz ginekolog powinien wykonać badanie cytologiczne, które potwierdzi typ wirusa HPV w przypadku zakażenia (określi jego niskie lub wysokie ryzyko).

Leczenie w przypadku kłykcin kończystych rozpoczyna się od miejscowego zastosowania specjalnej maści (ewentualnie roztworu). Istnieje na rynku lek, który pacjent może stosować samodzielnie, nakładając go kilka razy w tygodniu przez 10 do 16 tygodni. Jeśli zmiany nie znikną, lub gdy nie reagują na leczenie, można je usunąć przez zabieg nazywany „zamrażaniem” lub za pomocą lasera. Jeśli to nie poskutkuje- kłykciny można usunąć chirurgicznie.

Pacjenci, którzy chorowali na kłykciny kończyste, są narażeni na ich powrót. Wirus HPV, który jest przyczyną tej choroby, mimo skutecznego przeprowadzenia leczenia może być nadal obecny na błonach śluzowych naszego organizmu. Nie ma bowiem do dziś na rynku leku, który eliminowałby skutecznie zakażenia narządów płciowych tym właśnie wirusem.

 
 
 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.