Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Kamica nerkowa

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

Kamica nerkowa - choroba układu moczowego, polegająca na powstawaniu piasku lub kamieni nerkowych (złogów) ze skrystalizowanych składników moczu.

Objawy kamicy - choroba rozwija się bezobjawowo, dopiero w momencie gdy zebrany piasek lub kamień zaczyna przesuwać się z nerki do jej ujścia i moczowodu, wywołuje to napad kolki nerkowej - czyli bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej (promieniuje on również często w okolicach dolnej części brzucha i krocza). Innymi objawami są: parcie na pęcherz, mocz zabarwiony krwią, wymioty. A gdy dojdzie do zapalenia dróg moczowych może wystąpić również gorączka.

Leczeni kamicy - w momencie wystąpienia kolki nerkowej, lekarz podaje środki przeciwbólowe i rozkurczające. Zalecane jest picie dużych ilości wody oraz ciepłe okłady i kąpiele.
W przypadku mniejszych kamieni nerkowych (do 6 mm) powinno nastąpić ich wydalenie naturalne z moczem. W przypadku większych kamieni stosuje się metodę endoskopową lub litorypsję (kruszenie kamienia ultradżwiękami).

Niezwykle ważnym jest aby wydalony wraz z moczem kamień złapać (można w tym celu oddawać mocz przez sitko lub na bibułę) i oddać do badania. Dzięki określeniu składowi kamienia możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków (dieta lub leczenie farmakologiczne) które będzie zapobiegać ponownemu utworzeniu się kamienia.

Ze względu na skład kamienia nerkowego rozróżniamy:
   Kamica moczanowa
   Kamica szczawianowa
   Kamica fosforanowa
   Kamica wapniowa

Poza wyżej wymieniowymi kamicami występują jeszcze kamienica ksantynowa oraz kamienica cystynowa. Obie występują niezwykle rzadko, a przy ich leczeniu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Gdy znamy już rodzaj występującego u nas kamienia należy podjąć zgodnie z zaleceniami lekarza leczenie farmakologiczne oraz przestrzegać odpowiednią dietę:
Dieta w kamicy nerkowej

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa