Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Fobia społeczna

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Fobia społeczna inaczej nazywana socjofobią, nerwicą społeczną, chorobliwą nieśmiałością charakteryzuje się dużym lękiem przed zwyczajnymi sytuacjami społecznymi, takimi jak spotkanie z innymi osobami czy przebywanie w miejscu publicznym.

Objawy fobii społecznej
Charakterystycznym dla tej choroby jest duży lęk przed odbieraniem telefonów jak i telefonowaniem do kogoś. Chory również panicznie boi się wystąpień publicznych, spożywania posiłków w miejscach publicznych, rozmawianie z nowo poznanymi osobami, pracowania podczas obserwacji przez inne osoby. Ludzie cierpiący na fobię społeczną prowadzą samotny tryb życia a załatwianie codziennych spraw takich jak zakupy, wizyty u lekarza czy wizyty w banku są dla nich powodem wielkiego stresu. Mijanie nawet ludzi na ulicy wzbudza w nich lęk.

Zaburzenia mogą zacząć się już w dzieciństwie i zazwyczaj przybierają na sile w okresie dojrzewania. Często u chorego  występują objawy somatyczne takie jak przyśpieszone bicie serca, czerwienienie się, pocenie się, zawroty głowy, drżenie, usztywnienie mięśni, czasem mrowienia, trudności w oddychaniu, szum w uszach, nudności, parcie na mocz i stolec..

W leczeniu fobii społecznej stosuje się zarówno psychoterapię jak i leczenie farmakologiczne, o ile to pierwsze daje nikłe rezultaty, o tyle leki działają skutecznie ale tylko w doraźnych sytuacjach.
Istnieją również preparaty (paroksetyna) które podaje się choremu przez kilkanaście miesięcy i te zazwyczaj maja stanowczo dłuższy efekt działania.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa