Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Czyraki skórne

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Czyrak skórne to schorzenie skóry owłosionej. Jest to zapalenie mieszka włosowego i jego najbliższego otoczenia. Czyraki skórne tworzą się zwykle tam, gdzie skóra wydziela najwięcej potu (kark, plecy, grzbiet dłoni, pośladki).

Stan zapalny mieszka włosowego rozszerza się na tkankę podskórną- tworzy się ropna krosta, którą czasem trzeba chirurgicznie nacinać, by usunąć jej treść. Jej wielkość może być różna- czasami widuje się ropienie nawet o średnicy 3 centymetrów. Nie powinno się usuwać czyraków samodzielnie- ich nieumiejętne wyciskanie może stać się przyczyną zagrażających naszemu życiu powikłań.

Choroba ta wywoływana bywa przez paciorkowce i gronkowce. Najbardziej bolesne są te czyraki, które występują w miejscach, które mają małą ilość tkanki podskórnej (na przykład na nosie czy na uchu). Najbardziej niebezpieczne bywają czyraki, które umiejscowione są na twarzy, szczególnie w okolicy oka oraz górnej wargi. Może wtedy dojść do przejścia stanu zakażenia na opony naszego mózgu, lub na zatoki jamiste. Zapalenie zatoki jamistej jest stanem, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Dlatego tez w tym przypadku tak ważne jest, by nie lekceważyć pojawiających się w tych miejscach czyraków i jak najszybciej zacząć je leczyć.

Leczenie, w przypadku pojedynczych czyraków skórnych, to przeważnie nacięcie i wyciśnięcie ropnia. Zasadniczo leczenie powinien przeprowadzić lekarz. Często stosuje się okłady ze środków odkażających oraz z antybiotyku. Po prawidłowym leczeniu nie powinien nam pozostać żaden widoczny ślad- ewentualnie malutka blizna. Leczenie pojedynczych czyraków trwa od kilku do kilkunastu dni.

Jeśli na skórze pacjenta występuje duża liczba czyraków- mówimy wtedy o tzw. czyraczności. Występuje ona szczególnie w przypadku osób chorych na cukrzycę, nerki, wątrobę, otyłość itp.

 
 








 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.