Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Chirurgia plastyczna

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Chirurgia plastyczna to często usługi dla bogatych ludzi, próbujących poprawić swoją urodę, jednakże należy pamiętać, że to również czasami jedyny ratunek dla ludzi z obrażeniami skóry, poparzeniami czy ranami ciętymi.

O prostych czynnościach chirurgii plastycznej wzmianki można znaleźć już w dokumentach z przed kilkuset lat. Zabiegi te jednak były nieudolne i niedokładne. Często kończyły się tragicznie. Przykładowo w XV wieku Heinrich von Pfolspeundt opisał zabieg korekty nosa psa. Wyciął on kawałek skóry z innej części ciała psa i przeniósł ją w okolice nosa. Wciąż jednak zabiegi takie były nieskuteczne i często kończyły się zakażeniami. Pierwsza operacja plastyczna została wykonana przez Amerykanina Johna Mettauera. W 1827 roku przeprowadził on zabieg na sobie samym. Nowozelandczyk Sir Harold Gillies wymyślił specjalne zastrzyki, a wraz z kuzynem opracował specjalne płomienie do operacji i zastrzyki. Operacje przeprowadzał w założonym przez siebie klubie. Starał się on zrekonstruować elementy twarzy i ciał żołnierzy, którzy zostali poszkodowani podczas II-giej wojny światowej.

Obecnie chirurgia plastyczna cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem. Nie jedna gwiazda Hollywood poddała się operacji plastycznej. Niektóre nie przyznają się do tego, inne wręcz przeciwnie – chwalą się nowym biustem. Rekordzistką pod względem ilości takich operacji wydaje się gwiazda muzyki – Cher. W ciągu kilkudziesięciu lat kariery jej oblicze zmieniało się wiele razy dzięki licznym operacją twarzy, biustu oraz innych części ciała. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tego typu operacje. Przykładem może być Doda czy Mandaryna, które nie ukrywają faktu, iż poprawiły sobie biust.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa