Zapamiętaj stronę
jako ulubioną

 
Afta

CAI.pl - zdrowie, choroby, lekarstwa

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Jak rozpoznać chorobę i żyć zdrowo!

 

 

 

 
 
 
 Choroby i hasła
 alfabetycznie:
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
R S T U
W Z    
 
 układowo:
 alergologia
 oczy
 onkologia
 skóra
 ukł. kostny
 ukł. krążenia
 ukł. moczowy
 ukł. nerwowy
 ukł. oddechowy
 ukł. rozrodczy
 ukł. trawienny
 psychologia
 
 

   Afta to schorzenie, objawiające się owalnym wykwitem z żółtawym nalotem. Naokoło wykwitu robi się czerwony rąbek zapalny. Te otwarte owrzodzenia tworzą się w jamie ustnej. Są bardzo bolesne- szczególnie, gdy występują w dużych grupach. Umiejscawiają się zwykle na podniebieniu, policzkach (wewnątrz jamy ustnej) oraz na języku. Często występują z nawrotami- są to postacie przewlekłe. Jeśli pojawiają się częściej niż raz do roku- mogą być objawem aftowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Często chorobie tej towarzyszy niewielka gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Oprócz tego pojawia się zaczerwienienie, nadwrażliwość, pieczenie i ból.

Przyczyną powstawania afty mogą być między innymi: uszkodzenia mechaniczne (uraz powstały przy zabiegu stomatologicznym, ukłucie się szczoteczką przy myciu zębów, przypadkowe przygryzienie itp.), alergie, stres, infekcje, hormony, niektóre pokarmy itp. Może również powstawać w wyniku niedoboru witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego. Występowanie tej choroby może być również dziedziczne.

Wyróżniamy dwie postacie aft: małe i duże. Małe afty goją się samoistnie. Trwa to zwykle około dwóch tygodni. Lekarze zalecają w leczeniu afty głównie środki koagulacyjne i przyżegające. Można dodatkowo stosować leki przeciwbólowe oraz antyseptyczne. Afty należy czyścić przy pomocy patyczka z watą, maczanego w rozcieńczonej wodzie utlenionej. Cięższe i nawracające postaci aftoz wymagają leczenia antybiotykami lub nawet sterydami.

By zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych w jamie ustnej, zaleca się stosowanie miękkich szczoteczek do mycia zębów oraz sody oczyszczonej. Aby afta szybciej się zagoiła należy unikać spożywania ostrych pokarmów i napojów, oraz stosować dietę, która przyczyni się do szybszego gojenia się ran.

 
 








 

__________________________________________________________________________________________________

 

Copyright © 2007 by CAI.PL. Informacje o serwisie ginekolog Warszawa

Choroby przedstawione w serwisie medycznym zawierają opis następujących punktów: przyczyny choroby , objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania po chorobowe.
 Niniejszy słownik medyczny zawiera także wiele haseł z dziedziny medycyny, porady zdrowotne, artykuły medyczne.